PolonyaYurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

Polonya’da Üniversite

Polonya’da Üniversite

Polonya’da Üniversite, herkesin okumak istediği bölüme göre farklı avantajlara sahiptir. Farklı kültürel etkinliklerle ön plana çıkan Polonya üniversiteleri ile siz de kendinizi kültürle ve bilgiyle donatın. Üniversite seçimi, başvurusu, vize başvurusu, konaklama, kültürel etkinlikler, dil okulu ve yaz okulu gibi çeşitli konularda Akademiad her zaman yanınızda… Polonya’da eğitim ile ilgili merak ettikleriniz için bizi şimdi arayabilirsiniz.

Polonya’da Hangi Üniversiteler Var?

Polonya Vize Türleri

Polonya’da bulunan üniversiteler özel ve devlet üniversiteleri olmak üzere 2 sınıfa ayrılır.

YÖK Denkliği Olan ve Sınavsız Kayıt Olabileceğiniz Üniversiteler

  • Varşova Üniversitesi
  • Varşova Tıp Üniversitesi
  • Varşova Teknoloji Üniversitesi
  • Wroclaw Tıp Üniversitesi
  • Jagiellonian Üniversitesi
  • Lodz Tıp Üniversitesi
  • Lodz Üniversitesi

Polonya’da Üniversitelerin Dili Nedir?

Polonya’da üniversitelerin dili, Lehçe ve İngilizce olmak üzere 2’ye ayrılır. İngilizce okuyabilecek olduğunuz bölümler: tıp, mühendislik, mimarlık, psikoloji, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümlerdir.

Polonya Üniversitelerinde Okumak İçin Sınav Gerekli mi?

Polonya üniversitelerinde okumak için Türk öğrencilere sınav şartı yoktur. Ancak dil konusunda kendinizi geliştirmiş olmanız gerekir. Çünkü eğitim dili İngilizce olan bir bölümde akademisyenlerin anlattığı konuları anlamadan sınavlardan geçemezsiniz.

Polonya’da Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

polonya üniversite

Polonya’da üniversite başvurusu yapmak için aslında çok fazla teferruat gerekmez. Çünkü Polonya’da üniversite okumak için üniversite sınavına girmezsiniz. Okumak istediğiniz üniversiteye doğrudan başvuru yaparak kaydınızı oluşturabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, başvurduğunuz üniversitenin YÖK denkliği bulunup bulunmamasıdır.

Polonya’da Üniversite Başvuru Belgeleri

Polonya’da üniversite başvuru belgeleri, üniversitenin sizden istediği özel şartlara uygun olarak hazırlanmalıdır. Üniversiteye lise transkriptinizi sunmanız gerekir. Nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport fotokopisi, fotoğraf, dilekçe gibi belgelerle üniversiteye göndererek kaydınızı oluşturabilirsiniz. İstenen belgeleri eksiksiz doldurarak götürdüğünüzden emin olmalısınız. Bütün süreci doğru şekilde yönettiğinizde seçtiğiniz üniversitede istediğiniz eğitimi rahatlıkla alabilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Seçiminde Akademiad Güvencesi

Size YÖK denkliği bulunan sevdiğiniz ve okumaktan keyif alacağınız bir bölüm seçelim. Polonya, lisede hangi bölümü okursanız okuyun üniversitede size bir alan sınırlaması koymuyor. Kendi ülkenizde puan engellerine takılan, hayalleriniz burada hiçbir engelle karşılaşmıyor. Bu açıdan şanslısınız ancak sözel bir bölüm okuyup sayısala yöneldiyseniz ya da tam tersi şekilde sayısal bir bölümden sözele geçiş yapacaksanız bu bir risktir. İstekleriniz, yetenekleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda sizin için en ideal üniversiteyi seçebiliriz. Şimdi gelin, Polonya’da üniversite hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek üzere harekete geçelim.

Neden Polonya’da Eğitim?

polonyada eğitim

Neden Polonya’da eğitim? Polonya da dünya ülkeleri arasında uluslararası alanda kariyer yapmak isteyen kişilere kapılarını açan ülkelerden bir tanesidir. Klasik ve herkesin çok fazla gittiği yerlere gitmek yerine daha farklı bir seçim yapmak isteyenler için Polonya ideal bir eğitim ülkesidir. Burada hem okuyup hem çalışabilirsiniz. Yabancı diliniz ise hem okuyup hem çalıştığınız sürede hızlı bir şekilde ilerler. Polonya’da öğrencilik hayatınız boyunca birden çok dil öğrenme şansı da yakalayabilirsiniz. Lehçe yanında Almanca ve Rusça da öğrenerek hem iş hayatında hem de akademik hayatta kendinizi aranıp da bulunamayan eleman konumuna getirebilirsiniz.

Polonya’da Hangi Eğitimleri Alabilirsiniz?

Polonya’da alabileceğiniz eğitimler: üniversite, lise, mesleki eğitimler, yabancı dil, mesleki yabancı dil, akademik yabancı dil olmak üzere çok yönlüdür.

Polonya’da Eğitim Almanın Avantajları

Polonya’da eğitim almanın en önemli avantajı, yabancı dilinizin gelişmesidir. Farklı kültürleri tanımak ve gerektiğinde dünyanın bir ucunda misafir olabileceğiniz dostlar edinmek, size yeni sosyal olanaklar da tanır. Daha çok insan tanıyarak bakış açınızı daha fazla geliştirebilirsiniz. Üniversite sınavına girme zorunluluğunuz bulunmaz. Avrupa’da iyi yaşam koşullarında ve ekonomik bir eğitim almak için Polonya ideal ülkelerden biridir. Yurt dışında staj yapabilir ve bunu özgeçmişinize yazarak iş bulma hacminizi genişletebilirsiniz. İngilizce eğitim alma hakkınız bulunur. Bu da size ekstra başka bir dil öğrenme zorunluluğu olmadan eğitim alma hakkı tanır. Ama isteğe bağlı olarak Lehçe de öğrenip dilinizi daha da zenginleştirebilirsiniz. YÖK denkliği bulunan üniversitelerde eğitim alabilirsiniz.

Polonya’da Hangi Üniversiteler Var?

Polonya Türkiye iş birliği ile eğitim veren üniversitelerde rahatlıkla okuyabilir hatta bazılarında Türkçe dersler alabilirsiniz. Polonya’da hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler olmak üzere çok sayıda öğrenim kurumu bulunur. Bunlardan sizin istediğiniz bölüme sahip üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Keyifle okuyabileceğiniz bölümlerde dil özelliklerine, üniversitenin bulunduğu yere dikkat etmelisiniz. Her üniversitenin eğitim dili farklı olabilir. İngilizce dil seçeneğiyle okumak istiyorsanız bu eğitim dilinde hizmet veren üniversiteleri listenize dâhil etmelisiniz.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıldır.

Polonya Vizesi

Polonya vizesini nasıl alınır? yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Polonya Vizesi almak için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın